Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (11 Votes)

/imG 7719На 21 май в столичното 150-о ОУ „Цар Симеон Първи“ тържествено беше отбелязана 5-годишнината (тук) от възстановяването на дейността на кабинета по религия — място, в което децата учат за религията и откриват смисъла на добротата, уважението, милосърдието и грижата към другия.

Празникът премина под надслов „Светлина по пътя“ и събра ученици, учители, родители и гости в ден, в който Православната църква чества Възнесение Господне и св. равноапостолни Константин и Елена. Събитието започна с тържествен водосвет, отслужен от протойерей Атанас Георгиев от храм „Свето Благовещение“ в ж.к. „Дружба“ 2, след което участниците и гостите се събраха за празничната програма.

/imG 7689Официални гости на събитието бяха г-жа Цвета Точева, заместник-кмет на район „Искър“, Столична община, г-жа Силвия Гълъбова, старши експерт в район „Искър“, Столична община, и г-жа Беатрис Гаврилова, експерт в район „Искър“ и член на Обществения съвет на 150-о ОУ „Цар Симеон Първи“.

На празника присъстваха и г-жа Виолина Велкова, директор на училището, г-жа Здравка Карчина, заместник-директор, както и учители от начален етап и ученици, които споделиха радостта от събитието и подкрепиха празничната програма.

/imG 7699В началото на тържеството прозвуча песента „Доброта“, а водещата София от трети клас приветства присъстващите с думи за значението на кабинета като място, в което децата се учат не само на знания за вярата, но и на добродетели, които изграждат човешката личност.

За смисъла на религиозното образование и за пътя, извървян през последните пет години, говори г-жа Елена Дюлгерова, учител по религия в 150-о ОУ. Тя подчерта, че часовете по религия са както учебни занимания, така и среща — с доброто, с другия човек, с християнските ценности и с вътрешния свят на детето. Тя припомни, че кабинетът по религия постепенно се е превърнал в духовен дом за учениците — място, в което те могат да задават въпроси, да споделят, да творят и да преживяват наученото.

/imG 7714През годините в кабинета се осъществяват множество дейности — открити уроци, инициативи, творчески занимания. Учениците взимат участия във викторини и концерти на Софийска митрополия, училищни концерти, православни лагери и проекти, реализирани съвместно с родителите. Всички те показват, че религиозното образование има важно място в съвременното училище, защото възпитава децата в доброта, уважение, милосърдие, прошка и благодарност.

В празничната програма учениците представиха рецитал „Доброто живее в нас“, в който прозвучаха мисли за вярата, човечността и светлината в сърцето. Децата прочетоха притчата за сеяча и акцентираха върху това, че Божието слово дава плод тогава, когато попада в добро и отворено сърце. Чрез своето изпълнение те напомниха, че всеки човек е призван да пази в себе си доброто, да го развива с търпение и да го превръща в дела на любов, милосърдие и грижа към ближния.

Специално място в програмата зае презентацията със снимки от събития, дейности, инициативи и ученически творби, свързани с живота на кабинета по религия. Тя припомни най-ярките моменти от изминалите години и показа как едно училищно пространство може да се превърне в място на общност, памет и вдъхновение.

5 150Празникът се превърна в спомен за извървяния път и в живо свидетелство за ценностите, които кабинетът по религия продължава да възпитава.

Събитието завърши с общо изпълнение на песента „Молитва“ по стихове на Иван Вазов и с благодарствени думи към всички, които споделиха празника. Посланието на празника беше: да пазим доброто в сърцата си и да носим светлина един на друг.

Пет години след възстановяването на дейността си кабинетът по религия в 150-о ОУ „Цар Симеон Първи“ продължава да бъде място, където урокът става среща, знанието се превръща в преживяване, а доброто — в път, по който децата вървят заедно.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/4pch8 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.